Havli in Oslo 2010 / Utah 2012 / Illinois 2013 / Toronto 2015

Havli in Oslo 2010 / Utah 2012 / Illinois 2013 / Toronto 2015
VÍTEJTE na blogu, který vznikl pro publikování článků z mého erasmáckého pobytu v Oslu, Norsku 2010. Později se stal "prostoduchým" zážitkovým blogem, kde si autor čas od času ukojil své pisatelské choutky. Následně se blog navrátil ke své původní myšlence. Uveřejňovány zde byly články z ročního studijního pobytu v Salt Lake City, Utah, USA 2012/13. A dále pracovní stáže v Champaign, Illinois, USA na přelomu 2013/2014. Po návratu ze zámoří blog dosti skomíral. Nechám se překvapit, jestli návrat za velkou louži / pracovně-studijní život s Luciou v kanadské Torontu 2015/16 vdechne život i mému blogu.

10. března 2015

TOP 5: Vodopády / Water Falls


Už nejsem student - univerzitní studia jsou z mnou. Po velmi náročném, ale šťastném roce jsem doufal, že budu moci na jaře více odpočívat a pořádně provětrat své cestovatelské choutky - tj. i obsah tohoto hnilobou zavánějícího blogu. Čas na odpočinek mi poskytne zjištěná infekční mononukleóza a a cestovatelské choutky tak budu muset ještě na chvíli zavřít do šatníku. Provětrat obsah tohoto blogu ale můžu i tak, a to aspoň zrecyklováním nějakého starého matroše. Zcela náhodně se zde možná objeví několik článků na styl TOP 5. Začínáme ještě náhodněji navštívenými vodopády, které mě nejvíce zaujaly.


TOP 1: Vernal Fall a Nevada Fall v Malém Yosemitském údolí, Kalifornie, USA
Národní park Yosemite je plný vodopádů a mě se poštěstilo ho navštívit hned dvakrát - v květnu a v říjnu. Na konci jara jsou řeky přeplněné vodou z tajícího sněhu a v půlce podzimu zase prázdné, jelikož první sníh ještě nepřišel a řeky nemá co napájet. Valící se masa vody vs. malý čůrek. Tohle porovnání vynikne zvlášť v Yosemitu. Tihle dva drobečkové jsou navíc umístěni nad sebou v krásné scenérii - masa vody přepadající přes odkrytou žulovou desku.

Vernal Fall

Nevada Fall

TOP 2: Øvre Fossen, řeka Akerselva, Oslo, Norsko
Tenhle prcek možná nění tak impozantní jako ostatní vyvěšené vodopády, ale svým neuvěřitelným zasazením doprostřed norského hlavního města si mě získal. Dravá síla přírody obehnaná lidskou kulturou je tady neuvěřitelně blízko. Řeka Akerselva sama je pro mě jednou z perel Osla. Nacházející se na ní i další vodopády. Øvre Fossen je mezi nimi jedničkou.

Øvre Fossen zespoda - výška cca 10 m

Øvre Fossen zeshora v noci

TOP 3: Vodopád Krka, národní park Krka, Chorvatsko
Už to je snad 13 nebo 14 let, co jsem národní park Krka navštívil s rodiči na letní dovolené v Chorvatsku, ale v mysli mi tenhle krasavec nebo spíš kaskáda zůstává nadále. Porazit sadu norských horských vodopádů nebylo vůbec snadné.

kaskáda vodopádů v NP Krka


TOP 4: McWay Falls, oblast Big Sur, Kalifornie, USA
Z celé TOP 5 je tento vodopád objemem vody a výškou nejtrapnější, ale zasazením na jednu z nejkrásnějších pláží v oblasti Big Sur na kalifornském pobřeží to dohání. Hned nad ním lze navíc kempovat, ale kemp má jen dvě místa pro stany, takže je o ně boj.

McWay Falls - vodopád je vidět vlevo nahoře od středu fotografie ve stínu

TOP 5: Lower Falls v Grand Canyon of Yellowstone, Wyoming
TOP 5 uzavírá na doplnění tenhle hučící macek z NP Yellowstone. Je zaříznut do impresivního údolí a je pořádně hlučný. Zajímavostí je, že tenhle vodopád je první místo, které jsem na svých cestách po USA navštívil.

Lower Falls zeshora - voda odlétává daleko do údolí

A příště? Hory, města a kdo ví co ještě. :D

Žádné komentáře:

Okomentovat